ЛАКТОБАЦИЛОЗА
Лактобацилозата, наречена още “Лактобацилус вагиноза” е състояние на женското влагалище, което се среща сравнително често при жени, провеждащи често лечение за вагинална кандидоза.
То се характеризира с прекомерно размножаване на млечнокиселите бактерии, които са нормален обитател на женското влагалище и чиято продукция осигурява нормалната му кисела среда. За първи път лактобацилозата е описана от Horowitz и съавтори през 1994 година.
Оплакванията на жените с лактобацилоза наподобяват твърде много тези при вагинална кандидоза. Те са свързани с поява на белезникаво млечноподобно вагинално течение, генитален сърбеж и дразнене, сексуалните контакти са неприятни и дори болезнени.
Установяването на заболяването е чрез микроскопско изследване, при което се установяват множество лактобацили, при свързването на които се оформят дълги фини нишки.
В миналото тези нишки са били известни под наименованието „лептотрикс” като е предполаган техния гъбичен или бактериален произход , съответно на което се били прилагани различни по механизма на действие медикаменти.
Лечението на лактобацилозата се осъществява с антибиотични средства перорално или с вагинални кремове. Не се налага изследване и лечение на сексуалния партньор.