ПАЛМО-ПЛАНТАРНА ПУСТУЛОЗА
Палмоплантарната пустулоза – Pustulosis Palmaris et plantaris е хронично пустулозно състояние, което засяга дланите и стъпалата. До скоро се смяташе за локализиран вариант на псориазис пустулоза, сега се приема като форма на асептична пустулоза.
КАКВИ СА ПРИЧИНИТЕ ЗА ПОЯВАТА НА ПАЛМО-ПЛАНТАРНАТА ПУСТУЛОЗА?
Точната причина за появата на палмо-плантарна пустулоза е неизвестна. Възможно е да е заболяване на екринните потни жлези, които са най-многобройни на дланите и ходилата. Генетичните фактори са важни, тъй като няколко от членовете на някои семейства са засегнати.
Заболяването се среща по-често при жени, отколкото при мъже и е рядко при деца. Хроничен плакатен псориазис се среща при 20 % от пациентите.
Възможно е и автоимунен произход. Асоциира се с глутен чувствителна ентеропатия (цьолиакия), заболяване на щитовидната жлеза и диабет. Палмоплантарната пустулоза може да бъде провокирана и от лекарства.
КАКВА Е КЛИНИКАТА НА ПАЛМО-ПЛАНТАРНАТА ПУСТУЛОЗА?
При пустулозис палмоплантарис се засягат срединните части на дланите и ходилата, както и петите, тенара и хипотенара. Манифестира се със стерилни пустули с големина на главичка на топлийка до оризово зърно върху еритемна основа. Пустулите завяхват бързо в жълтеникави сквамо-крусти.
Кожата е задебелена, сърбяща или болезнена, особено ако има дълбоки фисури. Характерна е липсата на възпалителна реакция на околната кожа. Пръстите не се засягат.
Палмоплантарната пустулоза варира по тежест и може да персистира в продължение на много години, с периоди на екзацербация и ремисия.
КАК СЕ ПОСТАВЯ ДИАГНОЗАТА ПРИ ПАЛМО-ПЛАНТАРНАТА ПУСТУЛОЗА?
Пустулозис палмоплантарис обикновено се диагностицира клинично. Лабораторните тестове за бактериална инфекция са отрицателни.
Кожна биопсия може да бъде решаваща за диагнозата - налице са еднокамерни интраепидермални стерилни пустули, изпълнени с неутрофили. При псориазис пустулоза пустулите са многокамерни спонгиоформени.
КАК СЕ ЛЕКУВА ПАЛМО-ПЛАНТАРНАТА ПУСТУЛОЗА?
Лечението на палмоплантарната пустулоза само тушира симптомите, без да излекува самото заболяване. Прилагат се локални кортикостероидни кремове и унгвенти.
С добър ефект е прилагането на PUVA - светлина в комбинация с перорален медикамент.
При тежка палмоплантарна пустулоза се използват ароматни ретиноиди, сулфони или метотрексат.